Şirin Öten

Tiyatro yaşamı 1990 – 2001 yılları arasında Sarıyer Halk Eğitimi Merkezi’inde Çocuk ve Yetişkin Tiyatrosu birimlerinde görev almasıyla başladı. Oyunlarda yönetmen yardımcısı ve oyuncu olarak çalıştı. Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğrafçılık bölümünü bitirdi. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’ne girdi. Çağdaş Drama Derneği’nde Yaratıcı Drama Liderliği / Eğitmenliği Programına katılarak Yaratıcı Drama eğitimi aldı ve iki yıl Yönetim Kurulu’nda görev yaptı.

Anke Gerber’den pantomim, Manfred Wekwerth’den Epik Tiyatro, Katharina Weithaler’dan Fiziksel Aksiyon atölyeleri aldı. Ayrıca Katharina Weithaler’ın kurduğu Tiyatro Hara isimli ekipte dört (Back To The Roots) isimli uluslararası projede oyuncu olarak çalıştı. Tiyatral Dergisi ve Tiyatro Gazetesi gibi tiyatro yayınlarında editörlük yaptı. Sahne, Oyun, Mimesis ve Dramatik gibi dergilerde yazları yayımlandı. Öte yandan çeşitli sinema filmlerinde ve televizyon dizilerinde rol aldı.

2011 yılında Erdal Baran Şahin ile birlikte Tiyatrofobi’yi kurdu. Almanya’da NIG Avrupa Birliği sorunları temalı bir festivalde yönetmen olarak görev yaptı. Daha sonra Yeni Metin Yeni Tiyatro festivalinde Nifas isimli bir oyunu sahnelendi. Saklı Bahçede Aşk, Çakma Hayat filmlerinde senarist olarak çalıştı. Özel sektörde metin yazarlığı, çeşitli sanat kurumlarında yazarlık atölyeleri verdi.

Kariyerine oyuncu, senarist ve oyun yazarı olarak devam etmektedir.