Çocuklara Özel Eğitim Programları


 Yaratıcı Drama Yöntemiyle Çocuklara Özel Kazalardan Korunma ve İlkyardım Eğitimi

 

Eğitimin Amacı:

 

Kazalar hayatın gerçeğidir. Bu sebeple çocuklarımızı korumak için aklımıza gelen tüm güvenlik önlemlerini alırız.  Yine de mutlak güvenli bir ortam yaratmak mümkün değildir.

Peki ya onlar bu korunma yollarını ve kaza anında yapılabilecek ilkyardım uygulamalarını bilse; onlar, aileler ve toplum adına çok daha güvenli bir ortam olmaz mıydı?

Gereksiz korkutmalardan kaçınarak tehlikeleri ve bu tehlikelere karşı alınabilecek önlemleri, acil bir durumla karşı karşıya kaldıklarında uygulayabilecekleri doğru ilkyardımı yaratıcı dramanın keyifli diliyle çocuklarımıza aktarıyoruz.  Acil durumlar süre ile yarışılan anlardır ve sağlık görevlilerine ulaşana kadar yapılan ilkyardım hayati öneme sahiptir. Keşke dememek ve üzülmemek için ilkyardımı öğrenmeli ve öğretmeliyiz.

Katılımcı Profili:

 

6-13 yaş aralığındaki ilköğretim öğrencileri.

 

Eğitim Sonunda Kazanılacak Bilgi ve Beceriler:

  • Kazalara karşı önlem alma ve korunma konusunda duyarlılık kazanabilme,
  • Bilimsel doğruları öğrenip, kaza durumunda bu bilgiler ışığında hareket edebilme,
  • Acil durumlar karşısında tıbbi yardım (112) istemenin önemini kavrayabilme,
  • İlkyardımın temel uygulamalarını öğrenip, bunları doğru zamanda doğru şekilde uygulayabilme,
  • İnsan vücudunu tanıyarak yaşamsal bulguların kontrolünü yapma ve izleyebilme,
  • Acil durumlar karşısında hayati tehlikenin ortadan kaldırılması, yaşamsal fonksiyonların sürdürülebilmesinin sağlanması, durumun kötüleşmesinin önlenmesi ve iyileşmenin kolaylaştırılması için gerekli olan ilkyardım bilgilerini öğrenme ve uygulama becerisi kazanabilme.